O tym, czy klient będzie zadowolony z wizyty w salonie fryzjerskim, decyduje nie tylko jakość strzyżenia. Równie ważny jest wystrój zakładu i jego ogólny klimat. Jest tak dlatego, gdyż w czas spędzony u fryzjera wliczają się nie tylko minuty na fotelu. W końcu dość często zdarza się, że zanim nadejdzie kolej klienta, musi upłynąć krótsza lub dłuższa chwila. W związku z tym jak najważniejsze jest, aby każdy mógł oczekiwać na obsłużenie w komfortowych warunkach.
Oczywiście poczekalnia nie jest jedynym pomieszczeniem w salonie fryzjerskim, o którego aranżację trzeba zadbać. Równie ważna jest organizacja strefy, w której dochodzi do strzyżenia i modelowania włosów. Niemniej jednak to właśnie poczekalnia jest pierwszym i ostatnim wnętrzem, z którym ma do czynienia klient. Warto więc nie traktować jej po macoszemu, tylko zadbać o to, aby miała ona stylowy charakter.
Poczekalnia musi przede wszystkim służyć relaksowi. W końcu oczekiwanie na swoją kolej może się nieco dłużyć i w związku z tym ważne jest, aby klient nie denerwował się i nie niecierpliwił, tylko mógł spokojnie spędzać czas. Oznacza to, że w poczekalni musi się przede wszystkim wygodnie siedzieć. Podstawą są w niej komfortowe meble do gabinetów kosmetycznych i to w odpowiedniej liczbie. Można wręcz powiedzieć, że ilość miejsc siedzących jest najważniejszym aspektem poczekalni. Nie znaczy to oczywiście, że do tego pomieszczenia trzeba upychać tyle krzeseł i foteli, ile się da. Niemniej jednak zawsze musi być ich wystarczająco dużo, aby wszyscy chętni się zmieścili.
Większa ilość miejsc w poczekalni oznacza często więcej klientów. Jeżeli ktoś wejdzie do salonu i zorientuje się, że wszystkie siedzenia są zajęte, to może wręcz zrezygnować ze strzyżenia. Dlatego warto zadbać o to, by klienci zawsze mieli do dyspozycji wystarczająco dużo siedzeń. Jeśli chodzi o rodzaj tych ostatnich, to najlepiej, jeśli są ono miękkie. Wtedy wygodniej się na nich czeka. Twarde krzesła to nie najlepszy typ mebla. Znaczniej lepiej do poczekalni nadadzą się sofy bądź fotele. Choć trzeba też przyznać, że jeśli poczekalnia jest szczególnie małym pomieszczeniem lub małą strefą, to właśnie krzesła są w stanie być w jej przypadku najlepszą opcją. Dobrze jednak, by były one wygodne, miały miękkie siedzenie i ergonomiczne oparcie.
Jakie jeszcze meble oprócz miejsc do siedzenia powinny znaleźć się w poczekalni salonu fryzjerskiego? Naturalnie przydatny będzie jakiś stolik. Dobrze, by zostały na nim rozłożone czasopisma czy foldery reklamowe. Dzięki nim klient w trakcie oczekiwania na obsłużenie będzie mógł zająć się przeglądaniem gazet i czas upłynie mu szybciej. Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie w poczekalni miejsca, w którym można sobie zaparzyć kawę lub herbatę albo przynajmniej nalać wodę z dystrybutora. Takie udogodnienie z pewnością przyciągnie więcej osób do zakładu fryzjerskiego.
Jakiego elementu nie może jeszcze zabraknąć w poczekalni? Oczywiście wieszaka na ubrania. Jest to absolutna podstawa wyposażenia salonu fryzjerskiego, która jest przydatna zwłaszcza zimą. Jeśli zakład jest jej pozbawiony, znacząco wpływa to na umniejszenie komfortu podczas pobytu u fryzjera. Klient trzyma wtedy płaszcz czy kurtkę na kolanach albo w ogóle jej nie zdejmuje i na pewno nie jest to dla niego dogodne rozwiązanie.
Jeśli chodzi o pozostałe aspekty poczekalni, takie jak kolor ścian czy rodzaj podłóg, są to już rzeczy, których konkretna postać zależy w zasadzie wyłącznie od upodobań właściciela. Warto jedynie pamiętać, by wystrój poczekalni nie odbiegał w niczym od wystroju właściwego gabinetu. Te dwa pomieszczenia czy dwie strefy muszą stanowić jedność.