Dezynfekcja, sterylizacja


W każdym salonie kosmetycznym, fryzjerskim, podologicznym itp. przede wszystkim należy zadbać o czystość sprzętu i narzędzi, aby zapewnić Klientom bezpieczeństwo. Można to osiągnąć za pomocą dezynfekcji i sterylizacji brudzących się powierzchni odpowiednimi środkami.

Jaki powinien być dobry płyn do dezynfekcji powierzchni?

Ważne jest, aby wybrać do tego zadania preparaty skutecznie usuwające wszelkie zabrudzenia, takie jak farba do włosów czy tłuste olejki, jednocześnie pozostawiając czyszczone obszary bez żadnych zniszczeń. Płyn do dezynfekcji powierzchni powinien być też uniwersalny, aby móc go wykorzystać zarówno do metalowych narzędzi (np. nożyczek), jak i do mebli (np. foteli fryzjerskich). Dobrze dobrany środek chemiczny nie powinien powodować odbarwień czyszczonych powierzchni.

Jak używać płynu do dezynfekcji powierzchni?

W zależności od rodzaju czyszczonego przedmiotu płyn do dezynfekcji powierzchni należy na niej rozpylić, a następnie usunąć za pomocą gąbki (w przypadku dużych obiektów) lub napełnić nim odpowiedni pojemnik bądź umywalkę i umieścić wewnątrz sprzęt poddawany sterylizacji. Przedmioty powinny namaczać się tak długo, aż usuwane zabrudzenia samoistnie się od nich oddzielą. Potem zdezynfekowany sprzęt należy obficie spłukać wodą upewniając się, że przed ponownym użyciem nie pozostanie na nim ślad użytego środka czyszczącego.